<< Klikněte pro zobrazení obsahu >> INTERNÍ VERZE [Úvodní stránka] Věcná část > Charakteristika zájmového území > Geomorfologické poměry |
Území Červeného Kostelce spadá pod několik geomorfologických celků.
IVA Krkonošská oblast (oblast)
IVA-8 Krkonošské podhůří (celek)
IVA-8C Zvičinsko-kocléřovský hřbet (podcelek)
IVA-8C-b Kocléřovský hřbet (okrsek)
IVB Orlická oblast (oblast)
IVB-3 Podorlická pahorkatina (celek)
IVB-3A Náchodská vrchovina (podcelek)
IVB-3A-a Červenokostelecká pahorkatina
IVB Orlická oblast (oblast)
IVB-1 Broumovská vrchovina (celek)
IVB-1A Žacléřská vrchovina (podcelek)
IVB-1A-b Jestřebí hory (okrsek)
Údolí Úpy po Dupačky spadá pod Krkonošské podhůří, podcelek Zvičínsko-Kocléřovský hřbet. Geomorfologický celek se rozprostírá v severních a severovýchodních Čechách, zaujímající rozlohu 1247 km² v povodí Labe, Úpy a Jizery. Jedná se o velmi členitou krajinu s reliéfem pahorkatiny a vrchoviny o střední nadmořské výšce 463 m. Nejvyššími vrcholy jsou Hejlov (835 m) v Krkonošském národním parku u Jablonce nad Jizerou, v Železnobrodské vrchovině, Baba (673 m) v Podkrkonošské pahorkatině a Zvičina (671 m) ve Zvičinsko-kocléřovském hřbetu.
Centrální část Červeného Kostelce spadá pod geomorfologický celek Podorlická pahorkatina, podcelek Náchodská vrchovina, okrsek Červenokostelecká pahorkatina.
Náchodská vrchovina má velmi členitý charakter. Vrchovina spadá hlavně do povodí Metuje a Orlice. Vyskytují se zde fylity, intruzivní vyvřeliny, sedimenty z dob svrchní křídy i permu. Oblast je velmi tektonicky porušena. Nalézají se zde kerné útvary, jako jsou například suky, strukturní hřbety či denudační plošiny. Údolí jsou hluboká se silně zařezanými toky (Metuje, Orlice, Dědina). Existují zde zbytky neogenních fluviálních a limnicko-fluviálních sedimentů.
Pramen Olešnice spadá pod celek Broumovská vrchovina, podcelek Žacléřská vrchovina a okrsek Jestřebí Hory.
stránka b_char_geo.htm aktualizována: 02.12.2021, publikována: 15.01.2024