<< Klikněte pro zobrazení obsahu >> INTERNÍ VERZE [Úvodní stránka] Věcná část > Druh a rozsah ohrožení povodní > Ohrožení obcí přirozenou povodní |
Při velké vodě z Labe lze díky velikosti toku a povodí, charakteru povodní a nařízeným manipulacím na dílech Povodí Labe, státní podnik, částečně počítat s velmi vzácným faktorem pro ochranu před povodněmi, a to s časem.
Při povodni na přítocích Labe a dalších vodních tocích v ORP nelze kvůli velikosti toku a charakteru povodí počítat s výhodou času. Lze kvalifikovaně odhadnout, že od příčin velké vody k prvnímu ohrožení v obcích s drobnými toky dojde za desítky minut, max za 1–3 hodiny od příčinné srážky. Tyto toky jsou vesměs ohroženy hlavně z přívalových srážek.
Povodňová ochrana obce s rozšířenou působností proti ohrožení musí být na těchto tocích v současné době směřována především na prevenci a včasnou hlásnou službu, která umožní včasné odklizení látek škodlivých vodám, odplavitelných předmětů zhoršujících povodňovou situaci, ochranu majetku fyzických a právnických osob a včasné přerušení výroby v průmyslových objektech, a zejména včasnou evakuaci ohrožených obyvatel obcí s předností starých, případně nepohyblivých osob a dětí.
Povodňová ochrana musí být směrována zejména na prevenci a udržování území z hlediska vodohospodářského pořádku. Obecně je zároveň nutné zejména dbát na to, aby současné záplavové a inundační území zůstalo zachováno a nepřipustit jeho zastavění.
Zejména je nutné omezovat odtoky z orné půdy a zvyšovat možnosti přirozené retence v krajině. Účinná operativní ochrana prakticky není možná. Reakce na srážku je řádově v desítkách minut.
Pro vodní tok Labe byly v rámci procesu plánování v oblastech povodí zpracovány i mapy povodňových rizik dostupné v centrálním datovém skladu (tok Labe – úsek PL-1-3,). Data centrálního datového skladu jsou veřejnosti k dispozici formou map povodňového nebezpečí, ohrožení a povodňového rizika nebo přehledného tabulkového výpisu.
V rámci zpracování Plánu oblasti povodí jsou v ORP navržena 2 konkrétní protipovodňová opatření, která řeší velmi kritické lokality. Jedná se o:
•Vybudování suché nádrže Žireč zohledňující skutečnost, že povodí Žirecko-Podstráneckého potoka je převážně nelesního charakteru s velkým podílem ploch orné půdy. Intravilán obce je velmi rozvolněný zahradami a loučkami. Na severu ohraničené Labem, na jihu prudkým svahem zlomu královédvorské synklinály, který je převážně zalesněn, s množstvím drobných přítoků. Odtok z povodí při zvýšených srážkách a jarním tání sněhu je tedy velmi rychlý, soustředěný do koryta vodního toku, které bylo na počátku minulého století upraveno skoro v celé délce. Nynější stav je již nevyhovující, stejně tak průtočné profily v obci, dochází k častému vybřežení a zaplavení zastavěného a obydleného území. V minulosti se nad obcí nacházely nejméně 4 vodní nádrže (rybníky), jejichž zbytky hrází jsou ještě patrné. Nejzachovalejší a proto dobře použitelná pro konstrukci hráze budoucí suché nádrže je hráz v ř. km 0,750, druhá nad obcí v polích poblíž malého letiště. Průtočná kapacita koryta v obci je nedostatečná, a jelikož se jedná o hustou zástavbu, není možné ji úpravou zvětšit. Ochranu obce proto může zajistit navrhovaná suchá nádrž s velmi výhodným využitím staré hráze. Kvalitu její konstrukce však bude nutné prověřit vhodnými sondami, těleso rozšířit, případně utěsnit a opatřit výpustným zařízením a bezpečnostním přelivem.
•Dalším protipovodňovým opatřením je zkapacitnění toku Hustířanka. Vodní tok Hustířanka je v intravilánu obce Dubenec upravena a zkapacitněna v dolní a střední části obce v celkové délce 2,010 km. K těmto úpravám došlo v letech 1958 – úsek 0,350 km a 1971 – úsek 1,660 km po katastrofální povodni v roce 1971. Horní část toku v intravilánu upravena nebyla. Koryto je zde nekapacitní, v přírodním stavu. V místech, kde koryto vodního toku Hustířanky a jejího pravostranného přítoku protéká v blízkosti nemovitostí především rodinných domů a staveb tvořících technické příslušenství občanů, dochází při povodňových průtocích k vybřežování vody a ohrožování těchto nemovitostí. Stejné nebezpečí v těchto místech způsobuje břehová erozivní činnost Hustířanky a jejího pravostranného přítoku č. 1, čímž je ohrožena stabilita objektů na pobřežních pozemcích. Úprava spočívá ve zkapacitnění těchto úseků a opevnění koryta, případně jeho zakrytí, s účelem zamezení erozivní činnosti toku.
Z hlediska posouzení vodního režimu vede taková úprava ke zrychlení odtoku z území. Nicméně nedostatečná kapacita toku je pro intravilán obce natolik zásadní problém, že je nutné narušit přirozenost vodoteče a zkapacitnit koryto avšak v co nejkratším možném úseku. Po vyústění koryta z intravilánu je vhodné ponechat co nejpřirozenější charakter koryta s umožněním rozlivů při povodňových stavech do vhodných přilehlých inundačních území.
Obec Dubenec má zpracovaný povodňový plán a v roce 2013 bylo provedeno elektronické protipovodňové opatření systému včasné výstrahy. Na místech určených povodňovou studií jsou instalovány srážkoměry a na některých místech toků hladinoměry. Tyto přístroje neustále monitorují hodnoty průtoku a srážek. Při naměření limitních hodnot odešlou varovnou SMS zprávu na určené mobilní číslo. Následně dojde k vyhlášení včasného varování pomocí bezdrátového rozhlasu.
stránka b_druh_ohrozeni_obci.htm aktualizována: 08.12.2022, publikována: 09.11.2024